Pompy ciepła - Nowy Sącz, Bochnia, Brzesko, Limanowa

Dlaczego pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie wytwarzające energię cieplną do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej, której paliwem jest energia elektryczna. Decydując się na ogrzewanie domu pompą ciepła stawiasz na innowacyjną technologię z przyszłością opartą na ekologicznym źródle ciepła. Nie emitujesz żadnych zanieczyszczeń w miejscu ogrzewania domu, a więc dbasz o lokalne środowisko. Pompa ciepła z wysoką klasą efektywności powoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania  względem innych źródeł ciepła. Systemy grzewcze oparte na pompach ciepła są bezobsługowe, po podłączeniu zewnętrznego czujnika temperatury i ustawieniu krzywej grzewczej zapominasz o sterowaniu ogrzewaniem. Przy budowie nowego domu odpowiednio zaprojektowania instalacja może również chłodzić, oczywiście w starym budownictwie również można zaadoptować pompę ciepła do chłodzenia.

Pompa ciepła

Oszczędzasz miejsce potrzebne na zmagazynowanie opału, jeżeli do tej pory ogrzewałeś dom paliwem stałym. Za ogrzewanie płacisz po jego wykorzystaniu a nie przed, jak to jest przy zakupie opału. Kolejnym argumentem na plus dla pomp ciepła jest podniesienie wartości nieruchomości wyposażonej w takie źródło ciepła. Niezaprzeczalnym argumentem dla osób posiadających kolektory słoneczne lub fotowoltaikę jest zintegrowana automatyka pomp ciepła maksymalnie wykorzystująca ciepło kolektorów oraz darmowy prąd poprzez akumulację energii. Posiadając pompę ciepła i panele fotowoltaiczne jesteśmy niezależni energetycznie od cen prądu i źródeł ciepła.

Efektywność pompy ciepła

Pompy ciepła - efektywność

Jednym z parametrów charakteryzujących efektywność pracy pompy ciepła jest współczynnik COP (Coefficient Of Performance), który określa ilość energii cieplnej wytworzonej przez pompę ciepła w stosunku do pobranej energii elektrycznej. Kolejnym parametrem określającym efektywność pracy pompy ciepła to SCOP, który określa stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku do energii elektrycznej zużytej przez pompę w danym sezonie. Należy zwrócić uwagę, że wysoka efektywność pompy ciepła sprawia, że ogrzewanie budynku energią elektryczną to najtańszy system grzewczy. Najwyższe sprawności osiągają pompy, które mogą bardzo dokładnie sterować parametrami pracy, dzięki czemu wydajne staje się zarówno ogrzewanie domu przy bardzo dużym obciążeniu cieplnym w zimie przy niskich temperaturach zewnętrznych jak również przy nie wielkim obciążeniu pracy przy wysokich temperaturach zewnętrznych podczas ogrzewania ciepłej wody użytkowej w lecie. Tak bardzo różniących się parametrów pracy przy zachowaniu wysokiej efektywności energetycznej nie Jesteśmy w stanie osiągnąć poprzez proste załączanie i wyłączanie sprężarki. Wydajnie pracująca pompa ciepła musi mieć możliwość bardzo dokładnej regulacji pracy sprężarki poprzez modulację: ograniczamy w ten sposób pobór prądu przez co mamy niskie koszty ogrzewania, a z drugiej strony Jesteśmy w stanie utrzymać bardzo wysoką wydajność całego systemu grzewczego. Nowoczesne powietrzno-wodne pompy ciepła dysponują tak zwaną technologią inwerterową, aby dostosować swoją wydajność możliwie najdokładniej. Głownie reguluje się tu bezstopniowo sprężarkę. W ten sposób z jednej strony wpływa się na pobór mocy przez sprężarkę, a z drugiej kontroluje się wysoką wydajność grzewczą całego systemu. Dzięki takiemu rodzajowi sterowania i wysokiej efektywności energetycznej osiągamy niskie koszty ogrzewania.

Jakie pompy ciepła wybrać?

Dobór pompy ciepła zaczynamy od określenia jakie mamy zapotrzebowanie cieplne budynku i na ciepłą wodę użytkową. Następnie musimy określić jak wysoka jest niezbędna temperatura wody do zasilania systemu grzewczego. W zależności od źródła energii ciepła należy wyszczególnić pompy ciepła typu: gruntowe (woda-woda), wodne (woda-woda), powietrzne (powietrze-woda).

Na popularności coraz bardziej zyskuje powietrzna pompa ciepła ponieważ:

  • nie wymaga tak dużych nakładów finansowych jak gruntowa pompa ciepła,
  • nie wymaga dużej powierzchni działki jak przy powierzchniowej pompie ciepła,
  • nie wymaga pozwoleń urzędowych takich jakie są potrzebne do wodnej pompy ciepła,
  • nie występuje ryzyko wychłodzenia dolnego źródła ciepła, jeżeli zastosujemy gruntowe pompy ciepła to przy źle zaprojektowanej instalacji istnieje takie zagrożenie,
  • praktycznie nie wyczerpalnym zasobnikiem energii pompy ciepła powietrze-woda jest ogólnie   dostępne powietrze.

Powietrzne pompy ciepła dzielimy na tzw. splity i monobloki. Dla użytkownika zasada działania pompy jednej i drugiej jest niemalże identyczna, różnica polega na tym że cały proces termodynamiczny w monobloku przebiega na zewnątrz budynku, natomiast w splicie proces ten przebiega częściowo na zewnątrz a częściowo wewnątrz budynku. Wizualnie agregaty są podobne, moduły wewnątrz budynku również, okazuje się jednak, że ten mały szczegół ma ogromny wpływ na współczynnik COP pomp na plus dla monobloka. Dodatkowym atutem monobloka jest niższy poziom hałasu względem spllita a więc jeszcze bardziej komfortowe użytkowanie (split jest delikatnie słyszalny a monobloka w odległości kilku metrów praktycznie nie słyszymy). Natomiast główną zaletą splita jest niższa cena.

Pompy ciepła - zużycie energii

Dofinansowanie na pompę ciepła

Przy wymianie starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy w tym powietrzne pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie. Wsparcie to przeznaczone jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Posiadając profil zaufany z naszą pomocą całą formalność wykonasz w mniej niż godzinę nie wychodząc z domu, a decyzja o otrzymaniu dofinansowania będzie gotowa w ciągu 30dni. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od typu pompy i wartości całej instalacji, ale może ona osiągnąć wartość nawet 18000zł a łącząc to z termomodernizacją, rekuperacją i fotowoltaiką można w sumie uzyskać nawet do 30000 zł dofinansowania. Cześć z pozostałej kwoty można odliczyć od podatku dochodowego przez kolejnych 6lat.  Korzystając z dofinansowania i ulgi termomodernizacyjnej oraz biorąc pod uwagę niższy koszt ogrzewania okazuje się, że  koszty zainstalowania pompy ciepła zwracają się po kilku latach.

Dlaczego warto zaufać naszej firmie?

  • posiadamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wykonywaniu systemów grzewczych, a należy pamiętać , że dobrze działająca instalacja to nie sama pompa ciepła, tak samo istotna jest dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja
  • pomożemy uzyskać dotację na wymianę starego systemu ogrzewania na pompę ciepła,wysokie dofinansowanie możliwe jest jedynie przy pompach z najwyższej półki posiadające klasę energetyczną A++,
  • współpracujemy jedynie z najlepszymi dostawcami pomp ciepła: Bosch, Mitsubishi, Vaillant, Daikin,
  • proponujemy kompleksową usługę: projekt instalacji, wykonanie oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a w przypadku modernizacji również usunięcie starej instalacji,
  • do każdej instalacji podjedziemy indywidualnie, dobór pompy wykonamy dla Twojego miejsca zamieszkania w oparciu o kilkanaście stacji meteorologicznych z danymi z ostatnich lat,
  • kalkulację wykonamy za darmo, więc warto chociaż zapytać,

Pompy ciepła - najczęściej zadawane pytania

Pompa ciepła jest urządzeniem wytwarzającym ciepło przy użyciu energii elektrycznej wykorzystując cykl Carnota dzięki czemu z 1kW energii elektrycznej możemy uzyskać nawet powyżej 5kW ciepła. Pompy ciepła dzielimy na powietrzne oraz wodne, te pierwsze pozyskują energię z powietrza natomiast te drugie z energii zakumulowanej w gruncie.

W zależności od producenta, modelu, mocy grzewczej, rodzaju sterowania, kotłowni, akumulacji ciepłej wody instalacja taka może kosztować od 30tys nawet do 60tys zł.

Koszty ogrzewania pompą ciepła są niższe nawet od kosztów ogrzewania kotłem gazowym kondensacyjnym. Inwestycja początkowa zazwyczaj jest wyższa od montażu kotła kondensacyjnego, ale przez niższe koszty eksploatacji różnica ta z biegiem lat się zwraca.

To zależy od okresu użytkowania. W okresie zimowym optymalnie dobrana pompa ciepła powinna pracować w trybie ciągłym z modulowaniem mocy w zależności od zapotrzebowania na ciepło (oczywiście z automatycznymi przerwami na DeFrost). W okresie letnim pompa pracuje jedynie w czasie kiedy zużywana jest ciepła woda użytkowa.

Nie jest szkodliwa => jest to najbardziej „EKO ŹRÓDŁO CIEPŁA” , wyjątkiem jest źle zamontowana pompa, z której wycieka gaz chłodniczy.

Nie powinno się zabudowywać pompy ciepła, ponieważ ograniczenie przepływy powietrza przez pompę może grozić uszkodzeniem urządzenia. Jeżeli ktoś jednak zdecyduje się na taką zabudowę to konieczna jest wcześniejsza konsultacja z autoryzowanym serwisem danego producenta, aby wyznaczył warunki takiej zabudowy.

Z dostępnych pomp ciepła na Polskim rynku pod względem cichej pracy na pewno możemy wymienić takich producentów jak: Daikin, Bosch, Mitsubishi oraz Polski producent Kołton.

Jednostka zewnętrzna ze względów akustycznych nie powinna być montowana na konstrukcji wiszącej na ścienia ale powinna być posadowiona na gruncie (najlepiej na przygotowanej do tego konstrukcji betonowej). Natomiast jednostka wewnętrzna może być montowana w kotłowni, garażu, piwnicy czy też zabudowie na korytarzu/garderobie – ze względu że jednostki wewnętrzne są ciche mamy tutaj sporą dowolność.