Rekuperacja i wentylacja - Nowy Sącz, Bochnia, Brzesko i Limanowa

Po co nam rekuperacja?

Rekuperacja potocznie nazywana jest wentylacją mechaniczną  z odzyskiem ciepła. Odzysk energii niesie za sobą spore obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem, ponieważ nawet do 50% tej energii wydostaje się przez wentylacje grawitacyjną na zewnątrz budynku. Obniżenie kosztów ogrzewania domu to tylko część zalet takiego rodzaju systemy wentylacji – system rekuperacji. Nie mniej ważnym zadaniem jest dostarczenie tlenu oraz odprowadzenie wytworzonego dwutlenku węgla przez ludzi. Odpowiednia ilość tlenu przyspiesza czas regeneracji organizmu oraz skraca potrzebny czas na odpoczynek podczas snu. Duża ilość dwutlenku węgla może wywołać symptomy takie jak: bóle głowy, zmęczenie, brak koncentracji i pieczenie oczu. Dodatkowo ciągły przepływ powietrza przez odpowiednio dobrane filtry rekuperatora eliminują z powietrza zewnętrznego zanieczyszczenia, które dostają się do domów, w tym również pyłów PM2.5 i PM10.

Rekuperacja

Dobrze zaprojektowana i wykonana rekuperacja ciepła zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni w domu, które mogą wywoływać różnego rodzaju alergie i infekcje górnych dróg oddechowych, jak również powodować nieprzyjemny i uciążliwy zapach ciężki do zneutralizowania. Należy również zwrócić uwagę, że w dobie „szczelnej” stolarki nawet poprawnie wykonana instalacja wentylacji grawitacyjnej nie działa. Dzieje się tak ze względu na brak dopływu świeżego powietrza w skutek czego wytworzone zostaje podciśnienie blokujące wentylację.

Montaż instalacji – rekuperacja i wentylacja

Przed montażem instalacji rekuperacji, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów takich jak:

 • potrzebny spręż dla najdalej oddalonego punktu instalacji od rekuperatora
 • możliwość rozprowadzenia instalacji miedzy punktami nawiewnymi, wywiewnymi, czerpnią i  wyrzutnią a rekuperatorem
 • możliwość odprowadzenia skroplin z rekuperatora
 • doprowadzenie zasilania – zapotrzebowanie energetyczne
 • lokalizacja regulatora
 • rozplanowanie elementów nawiewnych, wyciągowych, czerpni i wyrzutni

Sercem instalacji jest centralka (skrzynka rozdzielcza), która ma za zadanie dostarczenie zaprojektowanej ilości powietrza do odpowiednich punktów nawiewnych i wyciągowych oraz kanałów wentylacyjnych. Dobrze zbilansowana instalacja nie wymaga dużego przymykania przepustnic, które dławią przepływ powietrza i podnoszą wymagany spręż centrali. Montaż systemu rekuperacji zazwyczaj odbywa się w dwóch etapach, ale po położeniu instalacji w wylewce nie jesteśmy w stanie zmienić zaplanowanej lokalizacji centrali. Należy zatem rzetelnie przemyśleć wszystkie problemy jakie mogą się pojawić przy montażu centrali wentylacyjnej. Jeżeli mamy już zaplanowaną instalację i projekt wentylacji, sprawdzone spręże i wydatki to należy zaplanować odpowiednio dobrane tłumienie centrali stosując: tłumiki, wibroizolatory, łączniki elastyczne czy też dodatkową zabudowę z materiałów dźwiękochłonnych. Ważnym aspektem przy wyborze systemu instalacji i modelu rekuperatora jest takie zbilansowanie tych dwóch stałych, aby koszt sumaryczny był jak najniższy. Trzeba pamiętać, że najtańszy system w jednym domu jednorodzinnym, może być najdroższym systemem dla innego, nigdy nie ma dwóch identycznych projektów i dwóch identycznych instalacji.

Dlaczego warto wybrać ofertę na montaż rekuperacji od firmy Akwin?

 • u nas rekuperacje możesz mieć już od 15000 zł netto
 • do każdego tematu podchodzimy indywidualnie
 • nie uciekniemy przed „ciężkim” montażem instalacji wentylacyjnej
 • zostawimy po sobie porządek
 • proponujemy takich producentów jak: FRAPOL, KOMFOVENT, ZHENDER
 • pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu systemu instalacji wentylacji mechanicznej
 • zamów bezpłatną ofertę na montaż i projekt rekuperacji

Polityka cookies: przeczytajcie także o zabezpieczeniu plików cookies.