Rekuperacja i wentylacja - Nowy Sącz, Bochnia, Brzesko i Limanowa

Po co nam rekuperacja?

Rekuperacja to potoczna nazwa systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Odzysk energii cieplnej niesie za sobą spore obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem, ponieważ nawet do 50% tej energii wydostaje się przez wentylacje grawitacyjną na zewnątrz budynku. Niższe zapotrzebowanie na ciepło i powstające oszczędności na ogrzewaniu to tylko część zalet takiego rodzaju wentylacji. Nie mniej ważnym zadaniem jest dostarczenie tlenu (powietrze nawiewane) oraz odprowadzenie wytworzonego dwutlenku węgla przez ludzi (powietrze zużyte). Odpowiednia ilość powietrza wymienianego przyspiesza czas regeneracji organizmu oraz skraca potrzebny czas na odpoczynek podczas snu. Duża ilość dwutlenku węgla może wywołać symptomy takie jak: bóle głowy, zmęczenie, brak koncentracji i pieczenie oczu. Powietrze zewnętrzne przepływa przez filtry rekuperatora, gdzie zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń, które dostałyby się do domów, w tym również pyłów PM2.5 i PM10.

Rekuperacja

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni w domu, które mogą wywoływać różnego rodzaju alergie i infekcje górnych dróg oddechowych, jak również powodować nieprzyjemny i uciążliwy zapach ciężki do zneutralizowania. Należy również zwrócić uwagę, że wentylacją grawitacyjną w dobie „szczelnej” stolarki nie Jesteśmy w stanie skutecznie wentylować naszych domów/mieszkań. Dzieje się tak ze względu na brak dopływu świeżego powietrza lub jego znaczące ograniczenie w skutek działających warunków atmosferycznych, przez co wytworzone zostaje podciśnienie blokujące wentylację. Często zmuszeni Jesteśmy do otwierania okien, aby doprowadzić do wymiany powietrza w naszych mieszkaniach. Jeżeli Jesteśmy zdecydowani na czyste powietrze w domu oraz mniejsze straty ciepła to wybierzmy system wentylacji mechanicznej. Rezygnując z kominów do wentylacji grawitacyjnej i obniżając koszt systemu grzewczego (mniejsza moc kotła czy też pompy ciepła), zyskamy dodatkowe środki na wentylację mechaniczną.

Montaż instalacji – rekuperacja i wentylacja

Przed montażem instalacji rekuperacji, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów takich jak:

 • potrzebny spręż dla najdalej oddalonego punktu instalacji od rekuperatora
 • możliwość rozprowadzenia instalacji miedzy punktami nawiewnymi, wywiewnymi, czerpnią i wyrzutnią a rekuperatorem, przy tym punkcie należy dobrać odpowiednie przewody wentylacyjne
 • możliwość odprowadzenia skroplin z rekuperatora
 • doprowadzenie zasilania
 • lokalizacja regulatora
 • rozplanowanie elementów nawiewnych, wyciągowych, czerpni i wyrzutni

Sercem instalacji jest centralka, która ma za zadanie dostarczenie zaprojektowanej ilości powietrza do odpowiednich punktów nawiewnych i wyciągowych. Przy doborze centrali należy zwrócić uwagę na wysokiej jakości wymiennik ciepła posiadający dużą sprawność (odzysk ciepła). Dobrze zbilansowana instalacja nie wymaga dużego przymykania przepustnic, które dławią przepływ powietrza i podnoszą wymagany spręż centrali. Montaż rekuperacji zazwyczaj odbywa się w dwóch etapach: pierwszy etap to montaż kanałów wentylacyjnych, drugi etap to biały montaż, instalacja centrali oraz uruchomienie i regulacja systemu. Jeżeli mamy już zaplanowaną instalację, sprawdzone spręże i wydatki to należy zaplanować odpowiednio dobrane tłumienie centrali stosując: tłumiki, wibroizolatory, przewód elastyczny czy też dodatkową zabudowę z materiałów dźwiękochłonnych. Ważnym aspektem przy wyborze systemu instalacji i modelu rekuperatora jest takie zbilansowanie tych dwóch stałych, aby koszt sumaryczny był jak najniższy. Trzeba pamiętać, że najtańszy system dla jednego domu, może być najdroższym systemem dla innego, nigdy nie ma dwóch identycznych projektów i dwóch identycznych instalacji.

Dlaczego warto wybrać ofertę na montaż rekuperacji od firmy Akwin?

 • posiadamy dużą wiedzę i wiele doświadczenia w temacie montażu rekuperacji
 • u nas rekuperacje możesz mieć już od 15000 zł netto
 • do każdego tematu podchodzimy indywidualnie
 • nie uciekniemy przed „ciężkim” montażem instalacji wentylacyjnej
 • zostawimy po sobie porządek
 • proponujemy takich producentów jak: FRAPOL, KOMFOVENT, ZHENDER
 • pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu systemu instalacji wentylacji mechanicznej
 • zamów bezpłatną ofertę na montaż i projekt rekuperacji
 • ofertę złożymy za darmo => więc czemu nie zapytać ile kosztuje rekuperacja?

Rekuperacja - najczęściej zadawane pytania

Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a przy wymienniku entalpicznym odzyskiwana jest również wilgoć.

W wentylacji mechanicznej mamy wymuszony obieg powietrza, a co za tym idzie zawsze dostarczamy tyle tlenu ile trzeba i usuwamy całość zanieczyszczeń takich jak np. dwutlenek węgla. Wentylacja grawitacyjna „powinna” działać samoistnie, a przy szczelnej stolarce wentylacja ta praktycznie nie istnieje.

Odzysk ciepła pozwala zaoszczędzić nawet do 50% kosztów związanych z ogrzewaniem.

System rekuperacji montuje się w domu aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu, usunąć zanieczyszczenia, ograniczyć koszty ogrzewania.

Do podstawowych zalet rekuperacji możemy zaliczyć:
– dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu w domu/mieszkaniu,
– usunięcie nadmiaru wilgoci, dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń
– ograniczenie kosztów ogrzewania,
– brak problemów z grzybem/pleśnią w domu,
– filtrowanie powietrze z kurzu przez filtry w centrali,

Anemostat jest elementem instalacji wentylacji, który nawiewa bądź usuwa powietrze w pomieszczeniu w którym jest zamontowany.

Standardowo pozostawiony otwór pod element nawiewny/wyciągowy powinien mieć średnice 130-140mm ale czasem montowane są również większe elementy i wtedy należy pozostawić otwór 170 a nawet 210mm. Oprócz otworów pod elementy nawiewne/wyciągowe należy również pozostawić otwory do pionów wentylacyjnych i tutaj rozbieżność jest już duża bo od 130mm do nawet 260mm w zależności od ilości wentylowanego powietrza oraz trasy instalacji.

Elementy nawiewne montujemy w tzw. „strefie czystej” czyli: pokoje, salony, biura, czy też gabinety. Elementy wyciągowe natomiast montujemy w tzw. „strefie brudnej” czyli: łazienki, pralnie, kuchnie, klatki schodowe, przedsionki, spiżarki, garderoby.

Polityka cookies: przeczytajcie także o zabezpieczeniu plików cookies.